minimax pl 6

- jest siódmą edycją płyty (Jarocin 2007 nie miał numeru). By uchronić od zapomnienia kilkanaście nagrań cieszących się sympatią słuchaczy, zebrałem je w 2003 roku na niedrogiej płycie. Zaprzyjaźnioną wytwórnię (jeszcze raz ukłony dla Sonic Records, www.sonicrecords.pl) poprosiłem o wydanie albumu po kosztach. Wszyscy zrezygnowaliśmy z honorariów, a na cenę złożyły się: mastering, oprawa graficzna, papier i druk książeczki, glass-master, tłoczenie, pudełko, konfekcjonowanie, hologram, podatek VAT, dystrybucja i marża handlowa. Razem "nie więcej niż 14,99". I to się stało regułą. Dziękuję tym sklepom, które tradycyjnie ustalą cenę detaliczną poniżej umieszczonej na okładce. Cieszę się również, że w tych niełatwych dla debiutujących twórców czasach, mecenasem albumu jest znowu Polskie Radio.

Prawie wszystkie prezentowane w obecnej edycji utwory również odtwarzałem w audycjach Programu II. To nowe dokonania, powstawały w większości w ostatnich miesiącach. Trzy starsze przeleżały w szufladach młodych twórców zanim zdecydowali się je pokazać. Gdy zastanawiałem się dlaczego, przypomina mi się rozmowa ze znakomitym gitarzystą, od lat podporą grupy King Crimson. Adrian Belew opowiedział mi kiedyś w jaki sposób otrzymał pierwszy ważny angaż, i to od samego Franka Zappy. Otóż, wszystko sprowadza się do pytania "czy jesteś już gotowy?" mówił Belew. Zappa słuchał naszego koncertu jakieś 40 minut, potem podszedł i przywitał się ze wszystkimi. Na scenie było ośmiu, dziewięciu muzyków, ale tylko mnie zaproponował bym przyjechał, gdzie będzie kompletował nowy zespół.

Do minimax pl 6 swoje prace przesłało 196 debiutantów. Wiele z prawie 700 przesłuchanych utworów zawierało ciekawe pomysły, często pokazywało spore umiejętności wykonawcze, ale zastosowanie opisanego klucza, bardzo mi pomogło. 16 prezentowanych artystów publikuje swoje dokonania po raz pierwszy. Wyjątkiem jest otwierająca zestaw grupa Ms. No One, która debiutanckie nagranie zarejestrowała w lutym 2010. Próbną wersję utworu IK przysłała wkrótce do audycji, ale gdy jesienią zacząłem zestawiać kolejny minimax pl, miała już wydany album i występ w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Takiego tempa życzę wszystkim.

Pisałem przy poprzednich edycjach, że pokazują eklektyczny obraz polskiej muzyki rozrywkowej dnia dzisiejszego. Jednak, co nadal ważne w czasach, w których słowo "amator" utraciło konotację ze słowem "miłośnik", łączy te dokonania autentyczna pasja twórców. Słychać ją w muzyce, przebija również z biogramów, które sami napisali.

Czy są już gotowi? Proszę nastawić płytę.

Piotr Kaczkowski
14 lutego 2011

Firma fonograficzna: Warner Music Poland
Nr katalogowy: 5907812243517